Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze

W dniu 9 czerwca 2018 roku na terenie Stadionu Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji przy ul. Sportowej 60 w Konopiskach (pow. częstochowski) odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie oraz Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Śląskiego. Łącznie w zawodach wzięło udział ponad 800 zawodniczek i zawodników z całego województwa śląskiego. Ostatecznie w grupie A mężczyzn wystartowało 25 drużyn. W grupie C kobiet — 21 drużyn. Z kolei w zawodach młodzieżowców, które odbyły się tego samego dnia, wystartowały w sumie 33 drużyny, w tym 15 drużyn dziewczęcych i 18 drużyn chłopięcych, złożonych z zawodniczek oraz zawodników w wieku od dziesięciu do szesnastu lat. Sędzią głównym zawodów był bryg. Wojciech Kruczek. Natomiast oprawą artystyczną wydarzenia zajęła się Orkiestra Dęta OSP Gminy Konopiska wraz z mażoretkami z grupy Szyk.

W tegorocznych zawodach wzięły udział także drużyny z OSP Wielopole. Nasze zawodniczki oraz zawodnicy wystartowali w grupie A mężczyzn, w grupie C kobiet oraz w grupie MDP chłopców (w składzie mieszanym). Wymienione drużyny złożone z dorosłych zawodników i zawodniczek zajęły kolejno 12 i 18 miejsce. Z kolei nasi młodzieżowcy uplasowali się w drugiej dziesiątce tabeli. Pomimo tego, że żadnej z naszych trzech drużyn nie udało się zająć czołowych lokat, to jednak przygotowania do zawodów, czas poświęcony na treningi i zwiększanie swoich umiejętności z pewnością nie będzie czasem straconym. A zdobyte dzięki temu doświadczenie będzie owocowało w przyszłości.

Ciekawostką jest, że opisane zawody rozgrywane były z wykorzystaniem motopomp pożarniczych marki Tohatsu, przy czym jedna z tych pomp została na czas zawodów wypożyczona z naszej jednostki.

Największy udział w przygotowaniu naszych drużyn do zawodów mieli następujący druhowie i druhny z naszej jednostki: Ryszard Moskal, Leszek Moskal, Zdzisław Ledwoń, Andrzej Groborz, Jerzy Zdunek, Roman Śmietana, Tomasz Groborz, Jarosław Cofalik i Justyna Śmietana.

• 16.06.2018r.

Obchody Dnia Strażaka

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka były wyjątkowe. W czasie jednego ze spotkań Zarządu Miejskiego OSP w Rybniku, które odbyło się w tym roku, na prośbę druha Leszka Moskala podjęto uchwałę o organizacji obchodów Dnia Strażaka przy Domu Strażaka OSP Wielopole dla druhen i druhów ze wszystkich jednostek OSP znajdujących się w obrębie Miasta Rybnika, a także z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Organizacją całego przedsięwzięcia zajęli się druhowie oraz druhny z naszej jednostki. W dniu 4 maja w uroczystościach uczestniczyli: Prezes Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej druh Józef Sorychta, Rzecznik Prasowy Komendy Miejskiej PSP w Rybniku mł. bryg. Bogusław Łabędzki, Prezydent Miasta Rybnika Pan Piotr Kuczera, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Rybnika Pan Janusz Abrachamowicz, Przewodniczących Rady Miasta Rybnika Jan Mura, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik Janusz Foltys, Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Rybniku — Wielopolu Joanna Błażyca, a także członkowie Zarządu OSP Wielopole, druhny i druhowie z naszej jednostki oraz osoby z nią zaprzyjaźnione. W obchodach uczestniczyli również mieszkańcy Wielopola oraz innych rybnickich dzielnic. Miłej atmosferze towarzyszyła słoneczna pogoda, dobra muzyka, zabawa oraz ciekawe gry i konkursy, zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. W naszej Galerii znalazły się już zdjęcia z tego wydarzenia:

Zdjęcia z Obchodów Dnia Strażaka przy Domu Strażaka OSP Wielopole (kliknij i zobacz).

• 13.05.2018r.

Otwarty Turniej Wiedzy Pożarniczej (etap wojewódzki) - wyniki

W dniu 28 kwietnia w Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Krzepicach odbyły się Eliminacje Wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Jednostkę OSP Wielopole reprezentował członek naszej chłopięcej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, Przemysław Walotka. Naszemu zawodnikowi gratulujemy zaangażowania i chęci poszerzania wiedzy pożarniczej. Wierzymy, że zdobyte przez niego doświadczenia oraz cenne informacje w przyszłości zaprocentują. Przygotowaniem młodzieżowca do turnieju zajął się druh Zdzisław Ledwoń. W naszej Galerii znalazły się już zdjęcia z tego wydarzenia:

Zdjęcia z Eliminacji Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Krzepicach (etap wojewódzki) (kliknij i zobacz).

• 28.04.2018r.

Jednak nasza jednostka nie ogranicza się w swej działalności wyłącznie do szeroko rozumianych akcji ratowniczo-gaśniczych, lecz także z wielkim zapałem angażuje się w sport pożarniczy oraz działalność społeczno-wychowawczą. Potwierdzeniem tego jest 14 tytułów mistrza Rybnika zdobytych rok po roku w zawodach sportowo-pożarniczych w grupie A mężczyzn, jak również liczne zwycięstwa grupy C kobiet oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.